2008 - 48th MTHC

48th
Annual Mt. Tamalpais Hill Climb - 9/27/2008

Photo courtesy of
AbbiOrca.
Another Tam Prodigy?
- Zteam's Nate English (age 24) repeated his 2007 victory at this
year's Mt. Tam Hill Climb. But last year he won it as a Cat 5, and this
year he convincingly won the Men's Pro/1/2 event -- with a blistering
sub-40 minute time. The last time we remember a Cat 5 moving up so far, so
fast, he came back and broke the course record. Nate, we've got a $1,000
check with your name on it if you can break Justin England's 37:26 in
2009.
Former Z-teamer Chris Phipps, now
racing for Morgan Stanley, again took 2nd, his third consecutive top-3
finish.

 

Men 1/2/Pro
35+ 1/2/3
Women 1/2/3

Elite 3
35+ 4
Women 4

Elite 4
Master 45+
Junior 15-16

Elite 5
Master 55+
Junior 17-18

Public Men/Women
Time only

Note - results as of 9/27
There may be name/club errors, particularly for day-of-race entries
Send corrections to Tom Simonson (link at bottom of page)


Results for Men 1/2/Pro, winning time 39:42 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 39:42 3 ENGLISH,Nathaniel ZteaM 39:42
2 56 14 PHIPPS,Christopher Morgan Stanley/24hr 40:38
3 1:16 9 MACH,Paul Davis Bike Club 40:58
4 2:20 15 REMALY,Greg Unattached 42:02
5 2:38 19 TUTTLE,Ian Above Category Racing 42:20
6 3:08 1 ANDERSON,Rob TeamSpecializedRacin 42:50
7 3:25 6 KESSELMAN,Adam unattached 43:07
8 3:51 24 WEIR,Mark 43:33
9 3:52 4 FISCHER,Eric Kovarus/ABTA 43:34
10 3:53 16 REYNANTE,L.L. Luzvimin Racing Team 43:35
11 3:54 12 NOVIKOFF,Thomas Cambiamento D'Andatu 43:36
12 3:59 11 MERRILL,Douglas Davis Bike Club 43:41
13 5:21 7 LEE,Jonathan Team NorCalBikeSport 45:03
14 " 10 MARTINEZ,Julian Metromint Cycling 45:03
15 6:14 2 EDWARDS,Mark Team Bicycle Trip 45:56
16 6:15 18 STASTNY,Chris Davis Bike Club 45:57
17 10:07 23 WRIGHT,Eric Organic Athlete 49:49
18 10:59 8 LUCKE,Justin Organic Athlete 50:41
19 11:00 20 UPTON,Craig Above Category Racing 50:42


Results for Master 45+, winning time 44:22 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 44:22 135 ORNSTIL,Jon VOS Racing 44:22
2 12 101 ARCHER,Steve Morgan Stanley/24hr 44:34
3 " 130 NIELSON,Carl Wells Fargo Racing 44:34
4 1:12 133 NOVITSKY,John VOS Racing 45:34
5 1:26 107 DRAKE,Geoff Team Bicycle Trip 45:48
6 1:28 105 CALDWELL,Mark Morgan Stanley/24hr 45:50
7 1:29 124 MARTYN,Rick VOS Racing 45:51
8 1:31 103 BEEKLER,Zack Solgar Vitamin/Herb 45:53
9 1:48 138 RASMUSSEN,Clark Wells Fargo Racing 46:10
10 2:13 111 FREUND,Roland Davis Bike Club 46:35
11 2:43 117 JUAREZ,Rich VOS Racing 47:05
12 2:47 129 RYAN,Christopher Unattached 47:09
13 2:56 128 MORGAN,James Webcor/Alto Velo 47:18
14 2:57 147 WATKINS,John Unattached 47:19
15 3:50 316 ZIESING,Hunter ZteaM 48:12
16 4:01 140 SCHILLING,Karl Easton/SugarCRM/Spec 48:23
17 4:11 102 BARNES,Michael Berkeley BC 48:33
18 4:25 146 NAPOLIO,W. bud CRC 48:47
19 4:31 122 MARIONI,Gregg ZteaM Cycling 48:53
20 4:36 115 GELSI-MEDEOT,Richard wtb racing 48:58
21 4:45 209 HAUFT,Robert Team Clif Bar 49:07
22 5:02 100 AQUILINO,Wayne Unattached 49:24
23 5:12 120 LEECE,David Rock Solid Cyclery 49:34
24 6:04 104 BRUTSCHY,Kyle DFL 50:26
25 6:05 123 MARTIN,Scott Bike Trip 50:27
26 6:15 132 NELSON,Daryl Synergy-Taleo 50:37
27 6:24 139 REID,Tony VOS Racing 50:46
28 6:30 134 O'DONNELL,Kevin ZTeam 50:52
29 6:31 126 MCCRARY,Russell ZteaM Cycling 50:53
30 7:12 143 SMITH,Paul Z-Team 51:34
31 7:36 125 MATTSSON,Glenn Fightin' Bobas 51:58
32 8:00 114 GEE,Leland Fightin' Bobas 52:22
33 8:29 149 ZAUDERER,Marvin Synergy-Taleo Racing 52:51
34 8:32 109 DUNKLEY,Dave Wells Fargo Racing 52:54
35 9:28 127 MOHUN,Geoff Unattached 53:50
36 " 108 DRUMMOND,Glenn Unattached 53:50
37 9:41 136 PALLADINO,Steve Fightin' Bobas 54:03
38 10:59 110 FIELD,Tom InfoVista Cycling 55:21
39 11:01 148 WYATT,Whitney Z-Team 55:23
40 14:01 144 SWITTERS,Mark SGW/City Bike Works 58:23
41 17:26 142 SIEGEL,Richard Above Category Racing 1:01:48
42 24:29 975 TORBETT,Kevin Wells Fargo Racing 1:08:51
43 54:58 112 WALLACE,Stephen Frey Inc. 1:39:20


Results for Junior 15-16, winning time 46:29 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 46:29 705 FLANAGAN,Christopher Team Swift 46:29
2 1:09 703 CURTIS,Will Whole Athlete 47:38
3 1:26 707 FREUND,Andreas Davis Bike Club 47:55
4 " 714 NEWCOMB,Nick Whole Athlete 47:55
5 1:29 710 HODES,Adam Tieni Duro 47:58
6 3:38 708 GEOFFRION,Nate Team Swift 50:07
7 3:48 721 SMITH,Anthony Z-Team 50:17
8 4:08 723 TAYLOR,Bjorn Above Category Racing 50:37
9 4:24 719 RAPKO,Isaiah Above Category Racing 50:53
10 4:44 716 PETERSON,Spence Above Category Racing 51:13
11 5:16 718 PREDUM,Riley Team Swift 51:45
12 6:01 717 PIASTA,John Team Swift 52:30
13 6:02 711 KASSIN,Alec Whole Athlete 52:31
14 6:35 724 WIGERT,Griffin Team Swift 53:04
15 6:38 720 SARGENT,Zach Team Swift 53:07
16 6:45 712 MARTINEZ,Kevin Tieni Duro cycling t 53:14
17 8:42 713 MICHELSEN,Patrick Team Swift 55:11
18 9:01 715 PEPPER-TUNICK,Blake Team Swift 55:30
19 9:05 722 TAYLOR,Skyler Above Category Racing 55:34
20 9:57 704 DRUMMOND,Dylan Tieni Duro 56:26
21 " 706 FREUND,Alexander Davis Bike Club 56:26
22 11:09 702 CHRISTENSEN,Joseph Rocket Sports Racing 57:38
23 16:30 709 GOTO,Stanley Team Swift 1:02:59


Results for Junior 17-18, winning time 46:20 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 46:20 950 BENNETT,John Whole Athlete 46:20
2 1:34 951 BRANDT,Tyler Team Swift 47:54
3 1:36 954 SUKYS,Ben Expert Tree Service 47:56
4 2:31 953 LEECE,Stephen Rock Solid Cyclery 48:51
5 7:54 700 BROCKLEY,Roman 54:14
6 11:09 952 KINNEY,Nick Team Swift 57:29


Results for Elite 3, winning time 43:36 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 43:36 307 O'MARA,Stephen ZTeaM 43:36
2 52 314 ISLEY,Chris Webcor/Alto Velo 44:28
3 1:23 313 BROOKHOUSE,Alex Team Norcal Bike 44:59
4 2:05 312 TISDELL,Daniel Team Specialized 45:41
5 2:12 311 SPERLING,Robert Kovarus/ABTA 45:48
6 2:15 315 ROSENCRANTZ,Tom Synergy-Taleo 45:51
7 2:16 304 KLEIN,Maurice ThirstyBear/CVC 45:52
8 2:25 301 CHRISTENSEN,Nath. Rocket Sports Racing 46:01
9 2:26 308 PARRISH,David Roaring Mouse Cycles 46:02
10 4:30 303 HOMES,Tony Wells Fargo Racing 48:06
11 4:53 319 OZGUR.Murat Active Athlete/Squad 48:29
12 5:18 317 TIKKONEN,Nils 48:54
13 5:46 318 BERTRAND-BARRETT,T. Unattached 49:22
14 6:10 310 SLAWTA,John Landshark 49:46
15 6:59 309 PAULS,David NorCal 50:35
16 7:55 306 MACDONALD,Ryan Burke's Army 51:31


Results for 35+ 1/2/3, winning time 45:16 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 45:16 207 FREDRICK,Dario Whole Athlete 45:16
2 16 212 KIMBLES,Eric Z-Team 45:32
3 17 215 METCALFE,Kevin Team Specialized Rac 45:33
4 " 210 HOPLEY,Daniel ethan OrganicAthlete/Vegan 45:33
5 " 206 FOY,Clark SJBC/SugarCRM 45:33
6 18 222 ROMJUE,Steven The Olympic Club 45:34
7 1:05 231 SHERLOCK,Kieran Webcor/Alto Velo 46:21
8 1:43 225 SMITH,Alex Expert Tree Service 46:59
9 2:07 219 POCKELL-WILSON,Chas. Morgan Stanley/24hr 47:23
10 2:21 214 MCQUAID,Greg SJBC/SugarCRM 47:37
11 2:54 202 CASTIA,Ron InfoVista Cycling 48:10
12 3:40 235 SANDERS,Craig Unattached 48:56
13 3:56 220 QUIRK,Daniel Veloce/Felt 49:12
14 4:17 201 AVILA,David Unattached 49:33
15 " 200 ALARCON,Ramon SJBC/SugarCRM 49:33
16 4:18 232 PESCE,Giampolo Team NorCal Bike 49:34
17 " 233 KOVASH,Chris Team Oakland 49:34
18 5:11 211 KADIR,Adnan Aeolus Cycling 50:27
19 6:30 227 THORSON,James 51:46
20 9:07 230 SCHMITZ,Brian 54:23
21 19:36 229 GUINARD,Herve Unattached 1:04:52
22 22:38 234 CLARK,Douglas 1:07:54


Results for 35+ 4, winning time 45:45 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 45:45 412 DOYLE,Michael Unattached 45:45
2 1 408 COLYER,David Synergy/Taleo 45:46
3 2 402 BEERS,Bill Wells Fargo Racing 45:47
4 " 406 CAREY,Mac Synergy-Taleo Racing 45:47
5 5 417 JONES,Arthur Unattached 45:50
6 1:45 438 RUGGLES,Patrick Unattached 47:30
7 1:58 445 TILIN,Andrew ZteaM Cycling 47:43
8 2:04 422 LADDISH,William Unattached 47:49
9 2:05 415 FRANCO,Shane Unattached 47:50
10 2:11 426 LOW,Tony Synergy-Taleo Racing 47:56
11 2:43 401 BAUSHKE,Michael Sycip 48:28
12 3:08 427 MACPHERSON,Doug Pen Velo/Kondra Sys 48:53
13 3:15 407 CHEN-HARDING,Jeff Dolce Vita Cycling 49:00
14 3:24 430 PANOS,Marty Synergy-Taleo Racing 49:09
15 4:09 441 SOUKUP,Chris SJBC/SugarCRM 49:54
16 4:10 435 ROLLO,Frank The Olympic Club 49:55
17 4:20 404 BUCKINGHAM,William Unattached 50:05
18 4:21 444 TAYLOR,Jeff Above Category 50:06
19 4:26 431 PETERS,Johannes Wells Fargo Racing 50:11
20 4:41 414 FARNEDI,Daniele Roaring Mouse cycles 50:26
21 5:24 429 NOLAN,William Team City 51:09
22 5:26 440 SOBRERO,Peter Unattached 51:11
23 5:43 436 ROSSI,C scott Unattached 51:28
24 5:54 411 DELANGE,Michael Wells Fargo Racing 51:39
25 6:26 424 LANE,Steven Berkeley Bicycle Clu 52:11
26 7:07 448 WELLING,Andy Fightin Bobas 52:52
27 7:20 446 TRUEBLOOD,Nathan Touchstone Climbing 53:05
28 7:47 433 PROSSER,John Unattached 53:32
29 7:56 413 DUGAN,Tom Unattached 53:41
30 8:06 432 PETERSON,Blair Above Category Racin 53:51
31 8:53 421 KNOTT,Laurence Olympic Club 54:38
32 10:07 423 LAFRANCHI,Eric Unattached 55:52
33 10:20 434 RAABE,Bruce Unattached 56:05
34 11:51 425 LATINO,Mark Mako/Mellow Motors 57:36
35 13:19 410 COPPOLINO,Michael Trips for Kids 59:04
36 15:36 419 KELLY,Jeremy Unattached 1:01:21
37 22:08 449 WILLSDON,Dominic 1:07:53


Results for Elite 5, winning time 45:55 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 45:55 820 KURRLE,Christopher Touchstone Climbing 45:55
2 8 834 PENNINGTON,Joel Z Team 46:03
3 19 825 LYONS,Tom ZteaM 46:14
4 29 842 SHAMBROOM,Jonathan Unattached 46:24
5 40 811 GREFRATH,Jason Team City 46:35
6 1:14 844 SIGMAN,Jeff Unattached 47:09
7 1:22 835 YOUNG,Devin Synergy-Taleo Racing 47:17
8 1:50 819 JONES,David Wells Fargo Racing 47:45
9 2:00 832 PALUMBO,Massimo Team Swift 47:55
10 2:06 818 IRREBARIA,Cliff Unattached 48:01
11 2:37 843 SHIOKARI,Ken Unattached 48:32
12 2:43 839 ROBERTS,John Unattached 48:38
13 2:44 833 PARRALES,Vladimir Unattached 48:39
14 2:51 837 REID,Ken 48:46
15 3:12 821 KUTZSCHER,Ethan Wells Fargo Racing 49:07
16 3:33 802 CAMINO,James WTB 49:28
17 4:03 800 RODRIGUES,Greg Unattached 49:58
18 4:15 974 O'CONNELL,Patrick 50:10
19 4:27 836 DEDRICK,Daniel 50:22
20 4:41 814 GUERRERO,Eduardo ZteaM Cycling 50:36
21 4:43 804 CONCANNON,Michael Unattached 50:38
22 4:55 807 FARRER,Cory Paradigm Cycles 50:50
23 5:15 827 MCABOY,Adam Unattached 51:10
24 5:22 847 TUPAZ,Rozel LuzViMin 51:17
25 5:46 817 HYLAND,Martin 51:41
26 5:51 806 FANTHAM,Dean Pen Velo/Kondra Syst 51:46
27 6:26 810 STEINBERG,Steve Unattached 52:21
28 " 848 WIBISONO,Himgan Touchstone 52:21
29 6:50 813 GROSS,Thomas Dolce Vita 52:45
30 6:55 823 DEWEY,Timphen 52:50
31 7:13 831 O'DONNELL,Keith Breakaway Performance 53:08
32 7:15 840 SCHULTZ,William Unattached 53:10
33 7:16 803 COLLINS,Nathan Unattached 53:11
34 7:27 841 SCHUYLER,John Unattached 53:22
35 7:40 824 LENHARDT,Ryan Synergy-Taleo Racing 53:35
36 8:01 845 STEWART,Liam Roaring Mouse 53:56
37 8:33 812 LIPPOLIS,Vito Unattached 54:28
38 8:55 816 HASENICK,Bob Team CS 54:50
39 " 849 WILLIAMS,Mark ZTeam 54:50
40 11:09 815 HALL,Ken none 57:04
41 11:29 805 DERN,Michael BreakAway Performance 57:24
42 11:30 838 RIOS,Carmelo Fighin' Bobas 57:25
43 11:32 830 MULLEN,Scott Unattached 57:27
44 11:41 829 MILLS,John Team Oakland 57:36
45 12:42 801 BURKE,James Dolce Vita Cycling 58:37
46 13:34 826 COLLINS,Brian 59:29
47 14:15 822 LANE,Joel 1:00:10
48 14:18 809 FERNANDEZ,Lucas Webcor/Alto Velo 1:00:13
49 14:54 846 TAUBER,Michael Breakaway Performance 1:00:49
50 15:54 828 MCCABE,Michael Touchstone Climbing 1:01:49
51 29:25 808 FARWELL,Robert Unattached 1:15:20


Results for Women 1/2/3, winning time 48:56 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 48:56 263 OLIVEIRA,Flavia Touchstone Climbing 48:56
2 1:01 259 SLAWTA,Jennifer Landshark 49:57
3 1:55 261 STARNES,Alison Dolce Vita Cycling 50:51
4 3:09 258 SIMS,Stacy Team TIBCO 52:05
5 3:27 265 ZELL,Emily ValueAct Capital CT 52:23
6 3:28 251 BREEN,Susannah Wells Fargo Racing 52:24
7 4:17 255 HEINE,Amy Unattached 53:13
8 4:50 253 EDWARDS,Carrie Unattached 53:46
9 5:20 266 BARSAMIAN,Francesca Webcor/Alto Velo 54:16
10 5:21 252 DAVENPORT,Anna Village Peddler 54:17
11 5:52 262 JENSEN,Lesley Mako/Mellow Motors 54:48
12 8:57 256 KIRSCH,Andrea Davis Bike Club 57:53
13 12:29 250 BARLOW,Jennifer Eagle Cycling Club 1:01:25
14 14:36 260 TROMBLEY,Leigh Whole Athlete 1:03:32


Results for Master 55+, winning time 48:59 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 48:59 377 LORSON,Richard Liquid Cycling/Reno 48:59
2 1:29 376 LEBARD,Ron Webcor/Alto Velo 50:28
3 1:59 352 SHIELDS,Richard Team Hammer Nutrition 50:58
4 2:19 358 VERHOEVEN,Rudi Team CS 51:18
5 2:20 356 STOCKWELL,David SJBC/SugarCRM 51:19
6 2:49 351 RATH,Lloyd Mako/Mellow Motors 51:48
7 3:23 368 DOLE,Daniel Berkeley Bicycle Club 52:22
8 4:10 373 HINCHLIFFE,James Village Velo 53:09
9 4:34 369 FERGUSON,Peter NorCal Bike Forums 53:33
10 4:49 380 MIRBACH,William Pen Velo/Kondra Sys 53:48
11 4:57 381 NOYES,Sid ZTeam 53:56
12 5:24 364 BOWMAN,Randy InfoVista Cycling 54:23
13 5:43 371 GERMAN,Gary Redding Velo 54:42
14 5:57 350 PERRY,Michael Fightin Bobas 54:56
15 7:08 379 MCSPADDEN,Kevin Davis Bike Club 56:07
16 7:28 365 COFFEY,Bruce SJBC/SugarCRM 56:27
17 8:53 353 SILVERSTEIN,Rich Unattached 57:52
18 9:01 367 DAWYDIAK,Walter Unattached 58:00
19 9:31 363 BORGES,Manuel Team Precision 58:30
20 " 370 GARCY,Fred Unattached 58:30
21 9:49 375 KREPACK,Alan Zteam 58:48
22 10:47 382 SAYIN,Scott 59:46
23 11:05 360 WINSLOW,Ben Mako 1:00:04
24 12:58 361 ALLEN,Richard WebCor/Alto Velo 1:01:57
25 14:39 362 AUCELLA,David Unattached 1:03:38
26 15:41 378 MACDONALD,Lee 1:04:40
27 21:33 374 HULTNER,Wolfgang Mako 1:10:32


Results for Women 4, winning time 53:34 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 53:34 507 HECKNER,Beate Unattached 53:34
2 4 510 LUNDY,Christine ZTeam 53:38
3 44 512 MARTINEZ,Janet VSRT 54:18
4 1:43 522 WONG,Jenny Z Team 55:17
5 2:12 514 NORTH,Jamii Webcor/Alto Velo 55:46
6 2:40 509 LAVELLE,Peggy 56:14
7 3:08 502 CATLIN,Lauren Unattached 56:42
8 3:39 518 STUART,Ann Sacramento Golden Wh 57:13
9 3:46 501 BAUMANN,Vanessa Wells Fargo Racing 57:20
10 5:07 500 ALLEN,Mary Webcor/Alto Velo 58:41
11 7:07 505 CRUZ,Geraldine Mako 1:00:41
12 8:09 504 COSENTINO,Carla Code3Racing 1:01:43
13 8:23 503 CHAIKEN,Alison Webcor/Alto Velo 1:01:57
14 10:39 515 SANDERS,Jennifer ZTeam 1:04:13
15 11:24 523 CHALSTROM-DOZLER,K. Pacific Bicycle 1:04:58
16 17:39 524 FINDLAY,Diane 1:11:13


Results for Elite 4, winning time 44:49 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 44:49 939 RICALDE,Antonio Active Athlete/ 44:49
2 0 916 HONEYMAN,Tyler Chico Corsa Cycling 44:49
3 5 937 PRINCE,Jared Godspeed/ ZOOM 44:54
4 1:46 926 MESA,David Unattached 46:35
5 1:50 911 GOTELLI,Jeremy Team Norcal bike spo 46:39
6 2:28 921 LOEFFLER,Mike Unattached 47:17
7 2:35 925 MEJICA,Ken Team City 47:24
8 2:50 923 MALONE,Brad Unattached 47:39
9 2:56 903 BOSCH,Christopher Webcor/Alto Velo 47:45
10 3:36 942 SANCHEZ,Francisco Pacific State Bank 48:25
11 3:40 913 HANCHETT,Jason Berkeley BicycleClub 48:29
12 3:52 906 BUCKLEY,Jason Colavita Racing,inc 48:41
13 4:01 910 DURO,Travis Tam Cycling 48:50
14 4:03 935 PERSHALL,Burl Village Peddler 48:52
15 4:11 902 BELL,Benjamin Dolce Vita Cycling 49:00
16 4:13 940 ROSE,Will Unattached 49:02
17 4:19 949 WERLE,Jim LGBRC 49:08
18 4:30 947 TATE,Benjamin Team CS 49:19
19 4:34 901 BECK,Sean Stanislaus Merlock 49:23
20 4:39 900 ABBOTT,Matt Unattached 49:28
21 5:14 918 INGRAM,Callum Unattached 50:03
22 5:17 912 GURYN,David North Beach Cycling 50:06
23 5:33 917 HSU,Andrew 50:22
24 5:36 932 PARKS,Will Unattached 50:25
25 5:57 945 SOUTHALL,Brooke Zteam 50:46
26 6:09 924 MATIASEK,Michael Davis Bike Club 50:58
27 7:14 920 LEDERLE,Dave Stanislaus Merlock 52:03
28 7:45 946 STEVENSON,Star 2 WHEEL RACING 52:34
29 7:46 914 HEFFNER,John Unattached 52:35
30 7:58 931 PARKER,Sam Roaring Mouse Cycles 52:47
31 8:03 930 ORTEGA,Mateo Roaring Mouse Cycles 52:52
32 8:04 919 LATREILLE,M.C. Metromint Cycling 52:53
33 9:04 944 SO,Gary Fightin Bobas 53:53
34 10:49 934 PERREIRA,Ernie 2wheelracing 55:38
35 12:10 941 SALMON,Charles Unattached 56:59
36 12:39 915 HOCKETT,Tayler SSU triathlon 57:28
37 13:08 928 NERRIE,Rob 57:57
38 13:42 948 UNRUH,Peter Unattached 58:31
39 16:09 938 ADAMOVICS,Andrejs Easton/Specialized 1:00:58
40 20:13 909 DIAZ-O,Americo Metromint Cycling 1:05:02
41 22:54 905 BRUECKNER,Jeff Breakaway Performance 1:07:43
42 26:30 929 SUKYS,Ray Unattached 1:11:19


Results for Public Men/Women, winning time 45:36 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 45:36 773 INKINEN,Sami Terveisia Aidille 45:36
2 2:55 767 HEAD,Kevin 48:31
3 3:14 799 WOOD,Dan Unattached 48:50
4 3:17 755 BO,Erlend Olympic Club 48:53
5 3:35 774 JONAS,Phil Unattached 49:11
6 3:58 757 CHASSE,Michael Unattached 49:34
7 4:59 520 TILLOTSON,Natie Tam Cycling 50:35
8 5:08 776 LYONS,David Unattached 50:44
9 5:10 787 PARK,Matthew Unattached 50:46
10 5:13 765 GRABBE,Shon Unattached 50:49
11 5:15 779 MAWHINNEY,Steve Fireflies 50:51
12 5:20 760 CREAN,John Wine Country Velo 50:56
13 5:29 784 MOULTON,Scott Unattached 51:05
14 6:31 763 GERHART,Morgan Unattached 52:07
15 6:45 758 CHING,Justin Unattached 52:21
16 7:14 761 FORD,Blair Unattached 52:50
17 7:24 770 HILLMAN,David Precision Bicycles/T 53:00
18 7:51 754 BADERTSCHER,Peter Unattached 53:27
19 7:55 752 ALLER,Lawrence Unattached 53:31
20 8:09 794 STADE,Ron Unattached 53:45
21 8:55 783 MEYER,Benjamin Unattached 54:31
22 8:57 781 MEAD,Paul Team Mead 54:33
23 9:45 772 IHARA,Ko Silicon Valley Triat 55:21
24 9:49 785 OKUMURA,Shigeru Unattached 55:25
25 10:02 771 HORTON,Mark Unattached 55:38
26 11:07 790 RUDOLPH,Peter Unattached 56:43
27 11:18 756 CARROLL,Pat 56:54
28 11:50 780 MEAD,Brooke Team Mead 57:26
29 11:59 778 MACKEY,Don Unattached 57:35
30 12:01 769 HESS,Matthias Unattached 57:37
31 12:05 792 SMITHLINE,Todd 57:41
32 12:16 798 WHITELEY,Paul 57:52
33 12:32 793 SPEAKMAN,Sarah 58:08
34 12:37 777 MACKAY,Andy Unattached 58:13
35 14:04 764 GOSK,Michael Unattached 59:40
36 14:44 766 HAINES,Marshall Unattached 1:00:20
37 15:12 789 POLLARD,Pablo Unattached 1:00:48
38 16:00 775 JUMP,Laura Unattached 1:01:36
39 16:21 782 MEAGHER,Greg 1:01:57
40 16:47 795 SWAN,Jeff Unattached 1:02:23
41 17:09 788 PAWLUS,Brian Unattached 1:02:45
42 17:52 786 PAK,Minsik ZteaM 1:03:28
43 18:10 759 CORMAN,Bob 1:03:46
44 18:34 762 FORTUNE,Justin Zteam 1:04:10
45 25:01 750 RAPP,Melissa 1:10:37
46 39:10 751 KUHLMANN,Eve Unattached 1:24:46
47 47:01 791 SMITHLINE,Neil Unattached 1:32:37


Results for Time only, winning time 46:10 return to top
PLC @ TIME NUM NAME CLUB/SPONSOR TIME
-- ------ --- ---------- ---------- ----
1 46:10 305 LONG,Aaron ThirstyBear/CVC 46:10

Timing and results: Tom Simonson